USG kolana
Sonografia (ultrasonografia) jest szeroko stosowana w medycynie. Możliwe jest przeprowadzanie zarówno procedur diagnostycznych, jak i terapeutycznych, przy użyciu ultradźwięków do prowadzenia procedur interwencyjnych, takich jak biopsje lub w celu odprowadzenia zebranego płynu. Sonografowie to specjaliści medyczni, którzy wykonują skany, które są następnie tradycyjnie interpretowane przez radiologów, lekarzy specjalizujących się w stosowaniu i interpretacji szerokiej gamy metod obrazowania medycznego lub przez kardiologów w przypadku ultrasonografii serca (echokardiografia). Coraz częściej klinicyści (lekarze i inni pracownicy służby zdrowia, którzy zapewniają bezpośrednią opiekę nad pacjentem) używają ultradźwięków w gabinetach lekarskich i szpitalnych (USG).
Sonografia jest skuteczna w obrazowaniu tkanek miękkich ciała. Struktury powierzchniowe, takie jak mięsień, ścięgno, jądro, piersi, tarczyca i przytarczyce oraz mózg noworodka są obrazowane z większą częstotliwością (7–18 MHz), co zapewnia lepszą rozdzielczość liniową (osiową) i poziomą (boczną) . Głębsze struktury, takie jak wątroba i nerki, są obrazowane przy niższej częstotliwości 1–6 MHz z niższą rozdzielczością osiową i boczną jako cena głębszej penetracji tkanek. USG można wykorzystywać w trakcie ciąży, w leczeniu złamań, albo stawów, np USG kolana.
Uniwersalny przetwornik ultradźwiękowy może być używany do większości celów obrazowania, ale zastosowania specjalne mogą wymagać zastosowania specjalnego przetwornika. Większość procedur ultradźwiękowych wykonuje się przy użyciu przetwornika na powierzchni ciała, ale często możliwe jest zwiększenie pewności diagnostycznej, jeśli przetwornik można umieścić wewnątrz ciała. W tym celu powszechnie stosuje się specjalne przetworniki, w tym przetworniki dopochwowe, endorektalne i przezprzełykowe. W skrajnych przypadkach bardzo małe przetworniki można zamontować na cewnikach o małej średnicy i umieścić w naczyniach krwionośnych, aby zobrazować ściany i choroby tych naczyń.