Rezonans magnetyczny Warszawa

Zalety, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to używanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała czy też jego pewnej części w odniesieniu do zapalenia, urazu albo zmian nowotworowych. Badany podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając możliwości na prawidłową diagnozę a potem efektywne terapie.
Ogromnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych obrazów z racji głównie podania kontrastów i oglądania ciała pod wieloma wymiarami. Nowoczesne urządzenia pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego poszczególne części. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale także analizie dużych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób ma także wady. Kardynalną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego bardzo istotnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce nadal oczekuje się zbyt długo. Prędzej dostępne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Jest możliwość wykonania rezonansu odpłatnie, cena jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.

Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, jednak wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie uczulenia.

Zalecenia do MRI

Po przeprowadzeniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest wykrywanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest niezbędny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.

Na samo badanie warto zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób prześwietla rezonans?

Podczas rezonansu chory zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, następnie nadaje fale radiowe które po drodze znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje dane o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian pokazuje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie stanowić może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego strasznie istotny jest wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *